Program izmenjav za pravosodne organe, ki se je začel izvajati leta 2005 na pobudo Evropskega parlamenta, je vodilni program Evropske mreže centrov za izobraževanje v pravosodju (EJTN). Center za izobraževanje v pravosodju kot član EJTN v okviru programa izmenjav zagotavlja kakovostne dejavnosti za uresničevanje sedanjih in prihodnjih potreb evropskega pravosodja.
Namen programa izmenjav je pridobitev praktičnega znanja o pravosodnih sistemih v EU, evropskem pravu in pravu človekovih pravic prek neposrednih stikov ter izmenjave mnenj, izkušenj in dobrih praks. Program izmenjav si prizadeva tudi razvijati evropsko pravosodno kulturo na podlagi medsebojnega zaupanja med zaposlenimi v pravosodju v skupnem evropskem prostoru.
Brošura o programu izmenjav
Kratkoročne izmenjave med sodišči in tožilstvi držav članic EU
Program AIAKOS
Namenjen je bodočim in novo zaposlenim sodnikom in tožilcem. Omogoča jim, da poglobijo svoje poznavanje zakonodaje EU in instrumentov pravosodnega sodelovanja ter navežejo stike s svojimi kolegi in tako obogatijo nadaljnjo poklicno pot.
Dolgoročne izmenjave
Organizirajo se na individualni ravni na Sodišču Evropske unije (SEU), Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) in Eurojustu. Omogočajo poglobljeno spoznavanje dela institucije gostiteljice.
Študijski obiski
Organizirajo se na Sodišču Evropske unije (SEU), Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP), Eurojustu, institucijah Evropske unije v Bruslju, Agenciji Evropske unije za temeljne pravice (FRA), Inštitutu Max Planck in Haaški konferenci o mednarodnem zasebnem pravu (HCCH). Študijski obiski omogočajo vpogled v delovanje in postopke institucije gostiteljice.
Center za izobraževanje v pravosodju vsako leto pravosodnim organom pošlje vabilo in prijavne obrazce. Če je prijavljenih kandidatov več, kot je razpoložljivih mest, jih Center za izobraževanje v pravosodju razvrsti v skladu z naslednjimi kriteriji:
• funkcija kandidata,
• področje dela,
• število let delovnih izkušenj in
• sodelovanje v programu izmenjav in na seminarjih EJTN ali pri izvedbi izobraževanj Centra za izobraževanje v pravosodju.
EJTN v sodelovanju s Centrom za izobraževanje v pravosodju opravi izbor kandidatov in jih razvrsti glede na razpoložljiva mesta v sodelujočih državah ali institucijah.
EJTN izbrane kandidate obvesti v dveh mesecih od izteka roka za prijavo.
Prijava
Udeleženci izmenjav prejmejo dnevnice ali, kjer je potrebno, EJTN povrne potne stroške in stroške prehrane na podlagi izkazanih dejanskih stroškov.
Pravila financiranja
Vabila na programe izmenjav
Vabilo na dolgoročne programe izmenjav EJTN 2021
Vabilo na študijske obiske EJTN 2021
Dodatne informacije o študijskih obiskih
Rok za prijavno na prvi študijski obisk na Evropskem sodišču za človekove pravice poteka do 19. marca 2021 in za študijske obiske od aprila do julija 2021 do 26. februarja 2021. Več informacij o študijskih obiskih je na voljo na tej povezavi.
Vabilo na kratkoročne programe izmenjav EJTN 2021
Rok za prijavo na kratkoročne splošne izmenjave, specializirane izmenjave in izmenjave za predsednike sodišč in vodje tožilstev poteka do 26. februarja 2021. Rok za prijavo na bilateralne izmenjave poteka do 12. marca 2021. Več informacij o kratkoročnih programih izmenjav je na voljo na tej povezavi.
Vabilo na program izmenjave AIAKOS 2021 v Sloveniji – na daljavo
Rok za prijavo poteka do 29. aprila 2021. Več informacij o programu izmenjave AIAKOS je na voljo na tej povezavi.
Ponovno vabilo na program izmenjave AIAKOS 2021 v tujini
Rok za prijavo poteka do 10. septembra 2021. Več informacij o programu izmenjave AIAKOS je na voljo na tej povezavi.
Pogosta vprašanja
Dodatne informacije
Tina Banfi
T: 01 369 5254
E: jtc.mp@gov.si